Aktualności

tytul2
Publiczna placówka kształcenia i aktywizacji seniorów

images/slajdy/MDK1_um1a.jpg

Inauguracja 23 24W środę 13 września 2023 r. Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku po raz osiemnasty zainaugurował  rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Bytomskiego Centrum Kultury w obecności zaproszonych gości. Przywitał ich Ireneusz Herisz - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu, którego od 1 września Uniwersytet jest częścią. Na sali, oprócz najważniejszych uczestników uroczystości, czyli słuchaczek i słuchaczy Uniwersytetu oraz prowadzących na nim zajęcia wykładowców, zasiedli także: posłanka na Sejm - Wanda Nowicka, senatorka - Halina Bieda, prezydent Bytomia - Mariusz Wołosz, zastępca prezydenta - Adam Fras i przewodniczący Rady Miejskiej Bytomia - Michał Staniszewski oraz członkowie Rady Programowej Uniwersytetu: dr Malgorzata Kaganiec, profesor Piotr Obrączka i dr Małgorzata Olejniczak-Nowakowska, przedstawiciele Bytomskiej Rady Seniorów z jej przewodniczącym Andrzejem Święcickim, delegacje Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Piekarach Śląskich i Tarnowskich Górach, i inne osoby od wielu lat współpracujące z Uniwersytetem.

Na wstępie obecni wysłuchali hymnu Polski i studenckiej pieśni Gaudeamus Igitur wykonanej przez uniwersytecki chór "Wrzosy Jesieni". Rozpoczynając pierwszą część spotkania dyrektor Ireneusz Herisz w krótkim wystąpieniu scharakteryzował aktualną politykę władz miasta w zakresie polityki senioralnej, ze szczególnym uwzględnieniem nowej sytuacji Uniwersytetu, po włączeniu go w strukturę Młodzieżowego Domu Kultury. Ideą połączenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Młodzieżowego Domu Kultury jest stworzenie w mieście Międzypokoleniowego Centrum Edukacji i Kultury, w którym łączyłyby się młodzieńczy entuzjazm z życiowym doświadczeniem seniorów. Będzie to miejsce gdzie spotkają się wszystkie pokolenia Bytomian. 

Następnie głos zabrał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który na wstępie podziękował, obecnym na sali, byłym dyrektorom Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu: Pawłowi Warczokowi i Ryszardowi Kłakowi za ich wieloletnią dobrą pracę na rzecz Uniwersytetu oraz jego słuchaczy. Słuchaczom Uniwersytetu i dyrektorowi Ireneuszowi Heriszowi złożył życzenia udanych kolejnych miesięcy pracy zapewniając o  życzliwości i wsparciu władz miasta dla uczelni. W podobnym tonie zabrzmiały także ze sceny BeCeKu słowa skierowane do słuchaczy przez Wandę Nowacką, Halinę Biedę i Michała Staniszewskiego.

Kolejnymi punktami programu uroczystości były: wręczenie indeksów kilkunastuosobowej grupie nowych słuchaczy Uniwersytetu oraz zaproszenie na scenę dwojga słuchaczy wyróżnionych tytułem "Studenta Roku Akademickiego 2022/2023". To pierwsze stało się już tradycją zgodnie, z którą Indeksy beani otrzymują z rąk prezydenta miasta. Tak też było i tym razem. Z kolei na scenę zaproszeni zostali Marianna Czajerek i Zygmunt Ćwiąkała. Po odczytaniu wspaniałych laudacji podsumowujących ich dokonana na rzecz uniwersyteckiej społeczności, w obydwu przypadkach głównie na niwie sportowej, insygnia "Studenta Roku" - szarfę i biret - wręczyli nagrodzonym członkowie Zarządu Samorządu Słuchaczy - Irena Ołówka i Jan Cieplinski.

Aczkolwiek uniwersytet trzeciego wieku nie jest uczelnią wyższą w rozumieniu prawa, to jednak nazwa zobowiązuje. Jednym z punktów inauguracji nowego roku akademickiego na każdej uczelni jest wykład inauguracyjny. Tak się też stało w sali BeCeKu. Słuchacze i zaproszeni goście wysłuchali wykładu dr Michała Staniszewskiego, na co dzień pracownika naukowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach - Wydziału Elektroniki, Automatyki i Informatyki. Tematem wykładu, bardzo na czasie i bardzo niepokojącym, była sztuczna inteligencja. Wykładowca, starając się mówić językiem zrozumiałym dla laików, krótko opowiedział, czym jest sztuczna inteligencja oraz jakie przynosi korzyści oraz jakie może stanowić zagrożenia.

Ostatnim punktem programu uroczystości była część artystyczna. Zgodnie z ideą przyświecającą "nowemu" Uniwersytetowi na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu i dojrzali artyści z Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Też młodzi, duchem i temperamentem. Młode tancerki zaprezentowały dwa układy taneczne przygotowane przez Magdalenę Futrzyk. Reprezentantem Uniwersytetu był zespół wokalny Studio Piosenki "60-tka", który wystąpił z dwiema wiązankami piosenek. W pierwszej znalazły się utwory z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a w drugiej - z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Teksty tych drugich zostały lekko zmienione. W oryginale opowiadały o odbudowie zniszczonej po II wojnie światowej Warszawie. W wersji, którą widzowie usłyszeli w sali BeCeKu miejsce stolicy zajął Bytom i piękne zmiany, które w nim teraz zachodzą. Występ obydwu grup nagrodzony został przez widzów głośnymi i długimi oklaskami.

RK

Zobacz zdjęcia z Inauguracji w naszej Aktualnej Galerii (część zdjęć pochodzi z Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu/fot. Hubert Klimek).

Przeczytaj relację z Inauguracji na stronie UM w Bytomiu

Obejrzyj film „Słuchaczki i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali nowy rok akademicki” w YouTube

BRS    Karta Seniora   karta sen ogolnopol   Glos Seniora   slaskie dla seniora   zdrowy senior2   federacja ns2


bytom pl    mdk1    bck    biblioteka    muzeum g    opera    ttir rozbark    


 

Ta strona działa od stycznia 2020, wcześniejsze wydarzenia i informacje znajdziesz na naszej Poprzedniej stronie

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku   -   Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom,    tel.: 32 281 25 08 w. 101     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.