UWAGA !
Tutaj umieszczamy materiały przydatne w okresie pandemii koronawirusa COVID-19 oraz zaproszenia na badania profilaktyczne i informacje o projektach medycznych ...
BUTW nie bierze odpowiedzialności za ochronę danych osobowych udostępnianych podmiotom zewnętrznym !
Szanowni Państwo, przesyłamy kolejny bo już 24 Newsletter tworzony we współpracy w firmą Adamed Pharma S.A.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną https://www.adamed.com/csr/programy-spoleczne/adamed-dla-seniora
Życzymy przyjemnej lektury!
Pozdrawiamy, Zespół Federacji UTW
Zapraszamy do udziału w projekcie „Porzucam lęki - wracam do życia”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Jego celem jest zwiększenie dostępu do BEZPŁATNEJ rehabilitacji oraz edukacji zdrowotnej, wydłużającej/przywracającej aktywność zawodową oraz sprawność psychiczną i społeczną dla osób borykających się z różnymi trudnościami natury psychologicznej z terenu Bytomia (pracujących lub zamieszkujących).
Szczegóły na plakacie (kliknij aby powiększyć)
dr Barbara Freier-Pniok
Naczelnik Wydziału Edukacji w Bytomiu
Akademia Czerniaka - kompendium wiedzy o czerniaku
Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Akademia Czerniaka została utworzona po to by zmienić te alarmujące statystyki.
Akademia Czerniaka stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Powstała z inicjatywy środowiska medycznego i pacjentów, a jej głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie czerniaka. Popularyzując wiedzę o tym nowotworze, przyczynia się do upowszechnienia skutecznych metod profilaktyki. Akademia prowadzi również działania zapewniające pacjentom jak najlepszą opiekę w każdym stadium choroby. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Polskie Towarzystwo Patologiczne.
Przepraszamy Akademię Czerniaka za błędny link na naszej poprzedniej stronie BUTW - 3 lata temu był właściwy.
Niestety nie jesteśmy w stanie usunąć błędnego linku, brak dostępu do starej wersji naszej strony.
ADMIN
Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, którego głównym celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób dotkniętych tą chorobą. W makroregionie śląskim realizatorem projektu „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuc w makroregionie śląskim" jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Zapoznaj się ze szczegółami tego PROJEKTU na stronie Śląskiej Izby Lekarskiej oraz stronie SUM:
Program badań przesiewowych płuc dla mieszkańców makroregionu śląskiego
RK
Szanowni Słuchacze, Gazeta Wyborcza podaje informację o badaniach:
W województwie śląskim można bezpłatnie wykonać testy sprawdzające czy jest się zakażonym wirusem HCV. Nie jest wymagane skierowanie. Badania wykonują w Katowicach ALAB Laboratoria SP. z o.o. w godzinach 7.00 – 11.15 od poniedziałku do piątku.
- Katowice ul. Tysiąclecia 17
- Katowice ul. Kościuszki 92
Telefon 32/ 308 98 52
HCV to bardzo groźny wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C. Groźny jest dlatego, że jego nosicielami w Polsce jest prawie 700 tys. osób, z czego większość nie zdaje sobie sprawy, ponieważ bycie nosicielem tego wirusa nie daje żadnych objawów. W momencie, kiedy HCV się uaktywnia, wywołując zapalenia wątroby WZW typu C, zazwyczaj jest za późno na podjęcie odpowiedniego leczenia.
Nie ma szczepionki przeciwko WZW typu C, więc najskuteczniejszym sposobem walki z zakażeniami jest diagnostyka i leczenie.
Przeczytaj więcej o wirusie na portalu MEDONET
KW
Przychodnia Lekarska PRO-MED przy ul. Łużyckiej 7 wykonuje nieodpłatnie zabiegi rehabilitacyjne dla osób posiadajacych orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym.
Więcej informacji uzyskać można dzwoniąc do Przychodni na numer: 32 428 49 37.
Barbara Bej
Bytomska Rada Seniorów
Rzecznik Praw Pacjenta ogłosił rok 2020 Rokiem Seniora. Już na początku roku spotkaliśmy się z wieloma organizacjami pozarządowymi skupiającymi seniorów. Rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetami III Wieku, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi dla i z seniorami. W Radzie Organizacji Pacjentów (ROP) utworzony został Zespół ds. seniorów. Jednak epidemia COVID-19 spowodowała, że nie mogliśmy podjąć zaplanowanych działań i spotykać się z Państwem osobiście.
Dlatego też przenosimy nasze działania online, do mediów społecznościowych i na stronę internetową Rzecznika Praw Pacjenta gdzie, utworzona została specjalna zakładka poświęcona seniorom. Przygotowujemy dla Was, drodzy Seniorzy ciekawe informacje dotyczące praw pacjenta, ochrony zdrowia ale również przydatne porady i wskazówki. Sukcesywnie będziemy uzupełniać informacje dla Państwa, tak aby były nie tylko ciekawe i atrakcyjne ale też przydatne. Kliknij na plakacie !
Wykaz zarejestrowanych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku prowadzonych w ramach działalności statutowej lub gospodarczej w województwie śląskim (tzw. "prywatne") zamieszczony jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-polityki-spolecznej/wykazy-i-rejestry. Więcej informacji uzyskasz na stronie Urzędu Miejskiego Bytomia.
Jednocześnie przypominamy, że w Bytomiu działa MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE (MOPR) z siedzibą przy ul. Strzelców Bytomskich 16, który posiada liczne ośrodki pomocy społecznej. W MENU Kontakt / Placówki na terenie Bytomia mamy wykaz Jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w Bytomiu.