UWAGA !
Tutaj umieszczamy ogólne informacje z życia Seniorów oraz zaproszenia do udziału w imprezach kulturalnych, sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych przez podmioty zewnętrzne (instytucje, organizacje, urzędy ...)
Informacje i zaproszenia na imprezy oraz badania dotyczące naszego zdrowia umieszczane są w menu NASZE ZDROWIE.
BUTW nie bierze odpowiedzialności za ochronę danych osobowych udostępnianych podmiotom zewnętrznym !
Kobiety z rodzin górniczych, które mają coś do opowiedzenia
Mijają trzy lata odkąd w Bytomiu realizowany jest innowacyjny projekt „Halo Aktywni 60+”, w którym seniorzy - wolontariusze niosą telefoniczną pomoc innym seniorom. Od 1 listopada koordynatorem projektu będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zmieni się również numer telefonu oraz dni dyżurów.
Od 1 listopada 2023 starsi mieszkańcy Bytomia dzwoniąc pod nowy numer 32 388 86 31 będą mogą zasięgnąć porady, pomocy, jak również porozmawiać na różne tematy z seniorami-wolontariuszami, którzy dyżurować będą od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10:00 do 14:00.
Więcej szczegółów na stronie UM w Bytomiu, skąd zostały pobrane powyżej zamieszczone informacje oraz zdjęcie (Autor: UM Bytom/Hubert Klimek)
Warsztaty Ceramiki Bolesławiec w BYTOMIU!
Już od 18 września zapraszamy do Muzeum Żywej Ceramiki Bolesławiec w Bytomiu, Stolarzowicka 19!
Warsztaty dla wszystkich!
Muzeum w Bytomiu jest trzecim punktem na mapie warsztatów ręcznych po Bolesławcu i Lublinie. Usytuowanie nie jest przypadkowe – to właśnie w Bytomiu znaleziono pierwsze ceramiczne naczynia, z których korzystali mieszkańcy Polski!
Przybliżamy świat ręcznego wykonania ceramiki, każdy może wykonać sam oryginalne wzory Manufaktury Bolesławiec na wybranym przedmiocie – kubeczku, talerzyku, miseczce.
Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez MIASTO BYTOM, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.
Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.
Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy także EDUKACJĘ PRAWNĄ, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.
DARMOWE MATERIAŁY EDUKACYJNE (wyprodukowane w I kwartale 2023 r.) są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Miasta Bytom podstronie projektowej.
Jak widzą siebie i swoje życie za 15 lat? Czy czują się seniorkami/seniorami? Kiedy ich zdaniem zaczyna się wiek senioralny?
W nawiązaniu do opublikowanego raportu “Seniorki i seniorzy w akcji − teraz i za 15 lat” Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” poprosiło Magdalenę Rosochacką-Gmitrzak − socjolożkę i gerontolożkę społeczną, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, członkinię zarządu „ę”, Jolantę Woch − koordynatorkę Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Marcela Andino Veleza – koordynatora opieki geriatrycznej, założyciela firmy „Młodszy Brat” o osobiste przemyślenia dotyczące starości.
Zobacz film i dowiedz się, jakich odpowiedzi udzielili rozmówcy
KLIKNIJ → TUTAJ
Szanowni Państwo
Mamy nadzieję, że nasza bajka dostarczy wiele radości i inspiracji zarówno dzieciom,
jak i ich opiekunom - rodzicom i dziadkom!
Fundacja Zaczytani.org oddaje w Państwa ręce owoc naszej kilkumiesięcznej pracy - bajkę nt. niemarnowania żywności, która nosi tytuł ”Dobre rady na odpady”. Poznając przygody dwóch króliczków - Grzesia i Gabrysi - dzieci uczą się, że w przypadku owoców i warzyw nie wygląd jest najważniejszy lecz wnętrze, i warto jeszcze użyć banana w brązowe kropki czy lekko przywiędłą natkę pietruszki. Głęboko wierzymy, że nasza bajka pomoże dzieciom w całej Polsce rozpocząć przygodę z zero waste, dostarczy inspiracji, jak nie marnować żywności i kreatywnie spędzać czas w kuchni. Gorąco zachęcamy Państwo do wykorzystania naszej bajki podczas zajęć z dziećmi i podjęcia próby przeprowadzenia bajkoterapii. Zbliża się dobra okazja - już 29 września będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury.
Lista wszystkich 2500 punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora znajduje się na stronie internetowej Głosu Seniora. Niemal każdego dnia dołączają do nas nowe firmy, które deklarują współpracę z Głosem Seniora i tym samym wprowadzają rabaty dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora (OKS).
W roku 2013 w naszym mieście wprowadzono Program Bytomska Karta Seniora. Mogą do niego przystąpić mieszkańcy Bytomia, którzy ukończyli 60 lat. Nie ma tu znaczenia wysokość dochodów. Posiadacze karty mogą korzystać z rabatów i zniżek oferowanych przez instytucje i firmy działające nie tylko w Bytomiu.
Wnioski o wydanie Bytomskiej Karty Seniora przyjmowane są w pokoju nr 3 (na parterze) w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 16. Wniosek można pobrać na stronie MOPR Bytom
UWAGA ! Aktualne dane kontaktowe (na dzień 2.10.2023 - na dole strony MOPR-u, pod tabelą):
Osoba kontaktowa w sprawie Programu Bytomska Karta Seniora
Pani Joanna Domoracka
tel. 32 388-67-13
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ADMIN
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza na bezpłatne spotkania, szkolenia online dla seniorów na różnorodne tematy – od komputerowych po historyczne i kulturowe.
Zajęcia odbywają się online z wykorzystaniem programu Zoom, a zgłoszenia chętnych przyjmujemy wyłącznie poprzez formularz dostępny przy opisie każdych zajęć na Seniorzy z Rajskiej.
Digital Poland Foundation przygotowała dla Seniorów publikację "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie". Powstała ona z myślą o wprowadzeniu starszego pokolenia krok po kroku w cyfrową, internetową rzeczywistość.
"Jesteśmy przekonani, że przewodnik okaże się wartościowym źródłem wiedzy dla wszystkich studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz sprawi, że w bezpieczny sposób rozpoczną swoją przygodę z internetem"
Opracowana przez ekspertów publikacja składa się z ośmiu rozdziałów. Jest napisana prostym językiem, tak aby wszelkiego rodzaju opisy czy instrukcje były zrozumiałe dla osób, które do tej pory rzadko albo w ogóle nie korzystały z sieci. Ponadto, treści są uzupełnione o grafiki – co sprawi, że osobom starszym nie straszna będzie obsługa takich urządzeń jak smartfon, tablet czy laptop. Poszczególne rozdziały, krok po kroku, wprowadzają w wirtualny świat.
Strona 1 z 2