W obydwu organizacjach (Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož  i Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku) bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się lektoraty języków obcych. W Bytomiu seniorzy uczą się języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego i rosyjskiego. W Ormož – niemieckiego, angielskiego i włoskiego.

Przed wyjazdem do Ormož kandydaci w ramach przygotowania językowego i kulturowego uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana Grzegorza Świetlika, jednego z pomysłodawców i sprawców podpisania między Bytomiem i Ormož umowy partnerskiej. Niestety z powodu ograniczeń w kontaktach społecznych wymuszonych pandemią COVID-19 nie wszystkie zaplanowane zajęcia zostały zrealizowane. Przed wyjazdem do Słowenii uczestnicy mobilności zaopatrzenie zostali w słowniki i rozmówki polsko-słoweńskie.

Przeprowadzone, w trzecim dniu pobytu w Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož, warsztaty języka słoweńskiego z udziałem uczestników mobilności były, dla większości z nich, sprawdzianem stopnia opanowania przez nich, w czasie zajęć przygotowujących, podstawowego słownictwa w języku słoweńskim. 

Jednym z członków grupy uczestników mobilności był nauczyciel prowadzący zajęcia lektoratu języka angielskiego w szkole młodzieżowej, w szkole dla dorosłych i przygotowujący się do pracy zw słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku. Dla niego udział w zajęciach lektoratu języka, którego nie zna i prowadzone w sposób odmienny, ze względu na specyfikę odbiorców – osoby starsze, od tego w jaki sam je prowadzi dla młodzieży i dla młodych dorosłych, było nowym doświadczeniem zawodowym. 

Przed warsztatami i po ich zakończeniu nauka języka słoweńskiego odbywała się w czasie codziennych kontaktów z mieszkańcami Ormož, z pracownikami, z wolontariuszami oraz słuchaczami Centrum Edukacji Dorosłych.