Nie od dziś wiadomo, że dobrze zastawiony stół łączy ludzi i że to samo można powiedzieć o wspólnym przyrządzaniu tego, co na tym stole m się znaleźć. I z biegłości w umiejętności gotowania, pieczenia i smażenia nabywa się z wiekiem, bo liczy się doświadczenie.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu w ramach Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzone są zajęcia, w czasie których ich uczestniczki poznają kuchnie różnych krajów i kultur. Zajęcia te odbywają się jeden raz w tygodniu w bytomskim Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. 

Kilka lat temu, w czasie wizyty w Bytomiu, będącej częścią realizowanego przez Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož projektu, grupa pracowników i wolontariuszy tej organizacji wzięła udział w takich warsztatach, w czasie których przygotowywano wspólnie, także z udziałem szkolnej młodzieży, potrawy kuchni polskie i śląskiej.

Podobne spotkania przy piecu i piekarniku odbywają się też w ramach aktywności seniorów Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož. W Ormož  jednak inaczej niż w Bytomiu, bo w  domach, a nie w szkolnych warsztatach. Tak więc w drugim dniu pobytu w Ormož uczestnicy mobilności wzięli udział w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez gospodynie z Ormož w domu jednej z nich.

W czasie wspólnego gotowania, pieczenia i smażenia przygotowano kilka potraw charakterystycznych dla regionu Ormož-Jeruzelem i dla Prlekiji, m.innymi: / Kislą juhę (kwasenicę) – kwaśną gulaszową zupę na winie i prażuchy.