Uczestnicy projektu

Projekt „Senior w centrum oddziaływań edukacyjnych” został przygotowany i zrealizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu. W ramach projektu osiem osób (słuchaczy, Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz animatorów, trenerów, organizatorów zajęć i aktywności oferowanych słuchaczom Uniwersytetu) gościło przez sześć dni w Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož (Ljudska Univerza Ormož) w Słowenii.

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu (CKU) jest publiczną placówką oświatową. Centrum działa od roku 1982. Prowadzi kształcenie ustawiczne (ogólne i zawodowe), które zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego, odbywa się w formach szkolnych, czyli w szkołach dla dorosłych i w formach pozaszkolnych, czyli na różnego rodzaju kursach oraz szkoleniach.

W Centrum działają trzy szkoły dla dorosłych: szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące i szkoła policealna. Zajęcia w liceum ogólnokształcącym i szkole policealnej odbywają się w systemie zaocznym i stacjonarnym (wieczorowym), a w szkole podstawowej – tylko stacjonarnym (wieczorowym).

Kształcenie w formach pozaszkolnych odbywa się w Centrum na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz w ramach innych kursów i szkoleń organizowanych:

  • na zlecenie podmiotów zbiorowych (urzędów pracy, ośrodków pomocy, pracodawców, zakładów karnych…),
  • dla osób fizycznych zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji zawodowych lub społecznych.

Kwalifikacyjny kurs zawodowy (KKZ) przygotowuje jego uczestników do państwowego egzaminu zawodowego  potwierdzającego daną kwalifikację. Jest to taki sam egzamin jak ten, który zdają w czasie nauki uczniowie szkoły branżowej lub technikum.

W szkołach dla dorosłych oraz na kursach i szkoleniach część zajęć prowadzona jest w formie nauczania na odległość (on-line) z wykorzystaniem internetowej platformy edukacyjnej Moodle. Na platformie umieszczane są materiały szkoleniowe oraz zadania do samodzielnego wykonania przez słuchacza szkoły lub uczestnika kursu.

W Centrum działa Zespół Doradców Zawodowych. Zatrudnieni w nim wykwalifikowani doradcy realizują zajęcia z doradztwa zawodowego w bytomskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz świadczą na rzecz uczniów tych szkół, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szeroko rozumianą pomoc edukacyjno-zawodową.

Od roku 2006 w ramach Centrum działa Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Corocznie w wykładach i innych formach kształcenia, aktywności ruchowej, kulturalnej i społecznej proponowanych przez Uniwersytet uczestniczy kilkuset słuchaczy.  CZYTAJ WIĘCEJ

Nadzór nad działalnością Centrum sprawują:  Prezydent Bytomia (poprzez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu) oraz Śląski Kurator Oświaty w Katowicach (poprzez Delegaturę Kuratorium Oświaty w Bytomiu).

Ljudska Univerza Ormož (Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož ) to organizacja, która powstała sześćdziesiąt lat temu i od tego czasu nieprzerwanie zajmuje się edukowaniem dorosłych. Kiedyś głównym obszarem działalności organizacji było oferowanie dorosłym kształcenia w szkole podstawowej i średniej. Obecnie uległo to zmianie. W ramach realizowanych projektów krajowych i międzynarodowych, oprócz nauki w szkole, organizacja oferuje teraz dorosłym także wiele nieformalnych programów edukacyjnych oraz, na coraz szerszą skalę, rozwija różne formy aktywności oferowane innym grupom wiekowym. Dzięki projektom krajowym mieszkańcy miasta i gminy Ormož mogą uczestniczyć w kursach komputerowych i językowych oraz poszerzać lub pogłębiać swoje kompetencje w tych obszarach. Organizowane są warsztaty dla rolników i winiarzy. Za pośrednictwem agencji zatrudnienia osoby bezrobotne mogą uczestniczyć w kursach dla operatorów CNC lub operatorów wózków widłowych. W strukturze organizacji działają:  Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Międzypokoleniowe i Centrum Młodzieży. Dzięki udziałowi w projektach międzynarodowych (Programy Erasmus+ i Europa dla Obywateli) organizacja włącza mieszkańców w wiele ciekawych działań edukacyjnych i społecznych.  Ljudska Univerza Ormož  jest członkiem Stowarzyszenia Słoweńskich Centrów Kształcenia Dorosłych.

W latach 2017 i 2018 Ljudska Univerza Ormož przygotowała i zrealizowała projekt Tradicionalna ročna dela nas zbližujejo (Łączy na tradycja rękodzieła) w ramach którego kilkanaścioro osób (pracowników i wolontariuszy) przez sześć dni gościło w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu zapoznając się z jego pracą, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

UCZESTNICY MOBILNOŚCI

Głównym działaniem projektu, był sześciodniowy pobyt grupy animatorów i słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož. Pobyt zrealizowany został w formie job shadowing. Uczestnicy projektu towarzyszyli  pracownikom  Centrum w ich codziennej pracy i uczestniczyli w zajęciach, które Centrum organizuje dla seniorów. Stworzyło to warunki do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między polskimi uczestnikami mobilności i ich słoweńskimi odpowiednikami. Grupę tworzyli: Jan Cieplinski – słuchacz Uniwersytetu, przewodniczący Zarządu Samorządu Słuchaczy. Współuczestniczy w organizowaniu różnych form edukowania i aktywizowania słuchaczy Uniwersytetu., Marta Hawlicka – emerytowana nauczycielka plastyki w bytomskich szkołach, Na Uniwersytecie prowadzi warsztaty plastyczne dla słuchaczy. Gabriela Heuchert – słuchaczka Uniwersytetu. Wolontariuszka prowadząca warsztaty rękodzieła artystycznego, Damian Kołtun – wicedyrektor CKU, lektor języka angielskiego, Zofia Kowalik – słuchaczka Uniwersytetu. Wolontariuszka prowadząca warsztaty rękodzieła artystycznego, Elżbieta Morgoń-Ochman – wicedyrektor CKU kierująca działalnością Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Małgorzata Muzyka – nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu. Na Uniwersytecie prowadzi dla słuchaczy warsztaty kulinarne, Henryk Sroka – słuchacz Uniwersytetu, wolontariusz organizujący dla słuchaczy zajęcia sportowe i inne foremy aktywności ruchowej.