Opis projektu

“Senior w centrum oddziaływań edukacyjnych” to tytuł projektu zrealizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu w ramach Programu ERASMUS+, Sektor EDUKACJA DOROSŁYCH, Akcja 1. MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA.

Jednym z wielu aktualnych wyzwań dla współczesnych społeczeństw jest zjawisko starzenia się populacji. Ma to miejsce w wielu krajach, zwłaszcza tych rozwiniętych. Rosnąca liczba osób starszych skłania do podejmowania konkretnych działań na rzecz tej grupy społecznej. Wydłużający się wiek życia człowieka, z równoczesnym niskim przyrostem demograficznym, sprawia, że seniorzy stają się najliczniejszą grupą w danym społeczeństwie. Ich problemy związane z codzienną egzystencją wyznaczają kierunki działania w różnych sferach: politycznej gospodarczej, zdrowotnej itd. Starzenie się społeczeństw dotyka większości krajów UE, w tym także Polski.  Cechą charakterystyczną współczesnego świata są stale rosnące wymagania wobec ludzi. Stawiane są one we wszystkich dziedzinach życia i bez względu na wiek. Tendencja ta uzewnętrznia się również w odniesieniu do edukacji. Każda zmiana ludzkiego świata stawia pojedynczych ludzi i społeczeństwo przed koniecznością nabywania nowych sposobów zachowań i wartościowania, domaga się zasadniczych zmian mentalnych i świadomościowych, domaga się tym samym całożyciowej edukacji. Aby współczesny senior nie był marginalizowany w społeczności w której żyje, wykluczony i postrzegany jako jednostka utrudniająca rozwój społeczno-cywilizacyjny i techniczny należy mu umożliwić dostęp do edukacji. We wszystkich krajach UE seniorzy mogą korzystać z licznych ofert kształcenia, doskonalenia, zdobywania wiedzy z różnorodnych dziedzin. W Polsce najbardziej rozpowszechnione są obecnie Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW), które włączają osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego, poszerzają ich wiedzę, aktywizują intelektualnie, psychicznie, a także fizycznie. Jednym z takich uniwersytetów jest Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku (BUTW) działający w ramach publicznej placówki oświaty dorosłych – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu (CKU).

Celem głównym i nadrzędnym projektu “Senior w centrum oddziaływań edukacyjnych” była poprawa jakości funkcjonowania Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaplanowano, że odbędzie się to poprzez pozyskanie dla edukowania i aktywizowania słuchaczy Uniwersytetu nowych metod i narzędzi edukacyjnych stosowanych w innym z krajów Unii Europejskiej. Cel ten został zrealizowany poprzez wyjazd ośmiu osób zaangażowanych w działalność Uniwersytetu do słoweńskiej organizacji o podobnym profilu działalności. Organizacją tą była Ljudska Univerza Ormož (Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož).

Skład grupy uczestników mobilności był zróżnicowany. Znalazły się w niej osoby organizujące i zarządzające pracą UTW w Bytomiu, osoby prowadzące w nim zajęcia dla jego słuchaczy (lektor języków obcych, trenerzy prowadzący warsztaty plastyczne i kulinarne) oraz słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zróżnicowany skład uczestników mobilności umożliwił im spojrzenie na funkcjonowanie organizacji zajmującej się edukacją seniorów w innym kraju, ale także na potrzeby seniorów korzystających z oferty tej organizacji, z różnych perspektyw – organizatora, wykładowcy, trenera, słuchacza.

Sześciodniowy pobyt grupy w organizacji przyjmującej (Ljudska Univerza Ormož) zrealizowany został w formie job shadowing. Uczestnicy mobilności w czasie krótkiego pobytu w organizacji przyjmującej towarzyszyli  pracownikom  tej organizacji w ich codziennej pracy i uczestniczyli w zajęciach, które organizowane są tam dla seniorów. Stworzyło to warunki do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między polskimi uczestnikami mobilności i ich słoweńskimi odpowiednikami.

Dla osób uczestniczących w projekcie (przygotowujących projekt, uczestników mobilności oraz pracowników i słuchaczy organizacji przyjmującej) jego rezultatami są nabycie nowych lub poszerzenie już posiadanych kompetencji zawodowych, społecznych i językowych, poznanie kultury innego kraju i regionu oraz zawiązanie trwałych znajomości. Dla organizacji, uczestniczących w projekcie skuteczna realizacja projektu powinna przynieść, w krótkim czasie, poszerzenie oferty zajęć i innych form aktywności proponowanych słuchaczom. W dłuższej perspektywie czasowej współpraca między obydwoma organizacjami wpłynie na jakość ich działań w obszarze kształcenia dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz na wzmocnienie wymiaru międzynarodowego działalności obydwu organizacji. Efektem synergii działań podejmowanych przez organizacje w trakcie realizacji projektu będzie widoczna nowa jakości pracy w wyniku zaimplementowania rozwiązań (nowe, innowacyjne metody pracy z osobami starszymi, wspólne zajęcia seniorów, młodzieży i dzieci) dotychczas nie stosowanych.

READ – Project description