Jednym z celów działalności uniwersytetów trzeciego wieku, oprócz szeroko rozumianej edukacji seniorów, jest ich aktywizacja, przede wszystkim społeczna ale także zawodowa. W sytuacji Europy starzejącego się społeczeństwa ważne staje się wydłużenie aktywności zawodowej osób starszych – także po osiągnięciu ustalonego wieku emerytalnego.

Jednym z zaplanowanych działań, w ramach pobytu uczestników projektu w organizacji przyjmującej, była wizyta w miejscowości Cerovec Stanka Vraza, w gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez Martę Gregorc – seniorkę i  wolontariuszkę Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož, przez wszystkich nazywaną ciocią Martą (po słoweńsku teta Marta).

W czasie wizyty, zorganizowanej w piątym dniu pobytu w Centrum Edukacji Dorosłych w Ormož, uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Martę oraz poznali zasady prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

Region Ormož-Jeruzalem był kiedyś regionem rolniczo-winiarsko. W ostatnich kilkunastu latach coraz większą rolę zaczyna w nim odgrywać także turystyka. W odróżnieniu od sąsiadującej ze Słowenią Chorwacji, ta pierwsza nie ma długiego, bardzo urozmaiconego i wyjątkowego w skali świata morskiego wybrzeża, przyciągającego corocznie miliony turystów wybrzeża. W tej sytuacji Słowenia turystów zachęca innymi walorami. Jednym z nich jest agroturystyka. W regionie Ormož-Jeruzalem i regionach sąsiadujących rośnie liczba gospodarstw agroturystycznych. Jednym z nich jest gospodarstwo Marty Gregorc.

Bytom to kiedyś miasto przemysłowe, sąsiadujące z innymi podobnymi miastami. Rozwój agroturystyki w tej części Śląska nie jest pomysłem na jej rozwój i zmiany wymuszone zamykaniem kolejnych branż przemysłu. W tej sytuacje celem wizyty uczestników mobilności w gospodarstwie „cioci Marty” było nie tyle poznanie jego funkcjonowania, ale bardziej przekonanie się, że osoba starsza także może rozpocząć i z powodzeniem prowadzić, działalność gospodarczą. Ważny jest pomysł i osobiste zaangażowanie.