Aktualności

tytul2
Publiczna placówka kształcenia i aktywizacji seniorów

images/slajdy/MDK1_um1a.jpg

liryczna Nuta 11.01.2024

W dniu Trzech Króli rozpoczął się karnawał, czyli zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Zakończy się we wtorek przed Środą Popielcową  która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Czwartkowe, 11 stycznia 2024 r., spotkanie klubu „Liryczna Nuta” miało dwie części: pierwszą – jeszcze świąteczną z kolędami i pastorałkami oraz drugą karnawałową i balową.

Rozpoczęła Ziuta Kramarczyk pastorałką „Maleńka miłość” zaśpiewaną kiedyś przez Eleni. Jedna ze zwrotek zabrzmiała bardzo na czasie:

Porzućmy zło Przestańmy złem się bawić I czystą łzą Spróbujmy serce zbawić Już nadszedł czas Już dziecię się zbudziło A razem z nim Maleńka przyszła miłość

W okresie Świąt Bożego Narodzenia składamy sobie życzenia. Takie bardzo osobiste życzenia złożyły sobie i wszystkim obecnym Zofiia Golder i Ziuta Kramarczyk w swoich wierszach „Idą Święta” i „Świąteczne życzenia”. Autorce pierwszego marzy się w górach dom. W sercu drugiej cudowne wspomnienie budzi jedna z pięknych gwiazd, wysoko na niebie. „Pójdźmy wszyscy do stajenki” „Przybieżeli do Betlejem”, to klasyka polskiego kolędowania. Obydwie kolędy zaśpiewali wszyscy obecni. Po nich Halina Migała opowiedziała o swoich wrażeniach ze Świąt spędzonych w Nowym Jorku i na Florydzie. Dla Amerykanów Wigilia nie ma tak wielkiego znaczenia. Najważniejszym świątecznym dniem jest 25 grudnia, kiedy zasiada się do wspólnego posiłku i od rana rozpakowuje prezenty. Czasu, by nacieszyć się towarzystwem bliskich, nie ma wiele, bo w USA nie uznaje się drugiego dnia świąt – 26 grudnia jest normalnym dniem roboczym. Już na długo przed Świętami stacje radiowe grają Last Christmas, a wszystkich ogarnia gorączka zakupów.

Pozostając ciągle w Świątecznym nastroju Maja Mróz zaśpiewała pastorałkę Lulejże mi lulej, którą w zakończeniu filmu „Miś” Stanisława Barei  wykonała Ewa Bem. Potem jeszcze Ewa Neuman akompaniując sobie na ukulele zinterpretowała kolędę „Oj maluśki, maluśki”, a Ziuta Kramarczyk pastorałkę „Całą noc padał śnieg” z repertuaru Beaty Rybotyckiej.   

Karnawałową część spotkania rozpoczął Ryszard Kłak wierszem niezastąpionego Andrzeja Waligórskiego „Karnawał w Soplicowie” dla którego autor napisał dwa alternatywne zakończenia:

I mruknął Gerwazy, uśmiechnięty od ucha do ucha:
- Nu ot, miał być karnawał - wyszła rozpierducha!

I zawołał Gerwazy na widok walczących szlachciców:
- Chroń nas, Panie, od ognia, wojny i kibiców!

Czas karnawału, to czas balów. O tym zaśpiewali: Maja Mróz przypominając piosenkę Krzysztofa Krawczyka „Za Tobą pójdę jak na bal” i Edward Gut w piosence Jerzego Połomskiego „Bal na sto par”.

W wesołym nastroju obecni bawili się rozwiązując karnawałowy test, w czasie którego musieli odgadnąć: gdzie w Polsce od prawie pół wieku odbywa się słynny Góralski Karnawał z konkursem grup kolędniczych?, skąd pochodzą tartinki, czyli małe kanapeczki z dodatkami, są często przygotowywane w Polsce na imprezy karnawałowe i co, zgodnie z zasadami savoir vivre’u, mężczyzna powinien na siebie włożyć, jeśli zaproszenie na bal zawiera dopisek „white tie”. Na trudne pytania odpowiadały „pary mieszane”. Najlepsi okazali się Zenona i Piotr Szopa.

Uzupełnieniem świąteczno-karnawałowych tematów były: „Legenda Czirokezów o dwóch wilkach” i piosenka „Zabiorę Cię właśnie tam”. Historię o tym, że w sercach wszystkich ludzi, codziennie trwa walka pomiędzy dwoma wilkami, między dobrem i złem, przedstawiła Jola Tarnowska, a piosenkę zespołu „Kancelarya” wykorzystaną w serialu "39 i pół" wykonała Ewa Neuman.

Dziesiąte, jubileuszowe spotkanie klubu „Liryczna nuta” odbyło się w galerii „Pod Sztrychem” w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich, a wyższy poziom amatorskim wykonaniem zaprezentowanych piosenek zapewniła pani Anetta Goleniak akompaniując wykonawcom na keyboardzie. Na zakończenie obecni długimi oklaskami serdecznie podziękowali Zofii Golder, za przygotowanie i poprowadzenie spotkania. Jak zwykle jedno i drugie były bez zarzutu.

RK

Zobacz zdjęcia ze spotkania w naszej Aktualnej Galerii.

BRS    Karta Seniora   karta sen ogolnopol   Glos Seniora   slaskie dla seniora   zdrowy senior2   federacja ns2


bytom pl    mdk1    bck    biblioteka    muzeum g    opera    ttir rozbark    


 

Ta strona działa od stycznia 2020, wcześniejsze wydarzenia i informacje znajdziesz na naszej Poprzedniej stronie

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku   -   Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom,    tel.: 32 281 25 08 w. 101     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.