Ogólne informacje z życia Seniorów, zaproszenia do udziału w imprezach kulturalnych, bezpłatnych badaniach i innych przedsięwzięciach organizowanych przez podmioty zewnętrzne (instytucje, organizacje i urzędy ...) 


p1dkdiuaim6qo7qr1u431181mdm3Zbliża się 6. edycja weekendu kultury dla seniorów. Do ogólnopolskiej akcji, która odbędzie się od 27 do 29 września, przyłącza się Muzeum Górnośląskie. 

28 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wstęp na wystawy stałe i czasowe dla wszystkich, którzy ukończyli 60. rok życia, będzie możliwy w cenie 1 zł. Muzeum zachęca seniorów do udziału w spotkaniu w ramach projektu „Judaika” – „Hebrajska literatura filozoficzna i religijna”, które poprowadzi Piotr Majdanik. Spotkanie rozpocznie się o 16.00.

W niedzielę, 29 września, wystawy stałe będzie można zwiedzić bezpłatnie. W bytomskiej placówce odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” – „Polska i niemiecka wojna gazetowa i plakatowa na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu”, które poprowadzi Maciej Droń.
Początek o 16.00.

Informacja zaczerpnięta ze strony miejskiej Bytomia.


AparatOd pięciu lat Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu ogłasza konkurs fotograficzny, w tym roku organizatorka konkursów - Lucyna Barańska - zaprasza fotografów do zarejestrowania na karcie cyfrowego aparatu, lub na staromodnej kliszy, wyjątkowych, oryginalnych, niepowtarzalnych bytomskich miejsc, w ujęciu impresjonistycznym - z uwzględnieniem gry światła "BYTOM MALOWANY ŚWIATŁEM"

Zgłoszenia do udziału w konkursie i prace konkursowe przyjmowane będą do 1 października 2019 r., a wernisaż nagrodzonych i wyróżnionych prac jak zwykle odbędzie się w Galerii Biura Promocji Bytomia przy Rynku 7. SZCZEGÓŁY na stronie CKU.


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do odwiedzenia wystaw stałych i czasowych oraz na wykłady i warsztaty:

ZOBACZ →  Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - WYDARZENIA

ZOBACZ  →  Informator Muzealny od 18 do 22 września 2019


Przeciwdziałając powstawaniu nielegalnych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, informujemy, iż wykaz zarejestrowanych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku prowadzonych w ramach działalności statutowej lub gospodarczej w województwie śląskim (tzw. "prywatne") zamieszczony jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-polityki-spolecznej/wykazy-i-rejestry.  Więcej informacji uzyskasz na stronie Urzędu Miejskiego Bytomia.

Jednocześnie przypominamy, że w Bytomiu działa MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE (MOPR) z siedzibą przy ul. Strzelców Bytomskich 16, który posiada liczne ośrodki pomocy społecznej. W MENU Kontakt / Placówki na terenie Bytomia mamy wykaz Jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w Bytomiu. 

Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Akademia Czerniaka została utworzona po to by zmienić te alarmujące statystyki.

ZNAMIĘ ! Znam je ?
Co musisz wiedzieć o czerniaku skóry

ABCDE czerniaka

Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej przygotowało materiały informacyjno-profilaktyczne. Opracowano sześć krótkich filmów prezentujących zasadę ABCDE o czerniaku oraz plakat i ulotkę: strona1 i strona2
Przewodniczący SKN Onkoma, lek. med. Michał Siwik
Materiały te można przejrzeć na udostępnionym dla nas Dysku Google.

Ankieta UEKUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przeprowadza badanie naukowe dotyczące gospodarowania czasem pracy jako stymulatora aktywności zawodowej osób starszych. Do udziału w badaniu uczelnia zaprasza osoby w wieku 50-74 lat (pracujące, bezrobotne, będące na rencie lub emeryturze). Osoby chcące wziąć udział w badaniu proszone są o wypełnienie przygotowanej na potrzeby badania ankiety. Jej wyniki zostaną przetworzone statystycznie i wykorzystane w formie zestawienia zbiorczego w monografii naukowej.

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu przy ul. Żeromskiego 7 zwróciła się do słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z prośbą o podjęcie współpracy w ramach wolontariatu.

piśmie skierowanym do Uniwersytetu, podpisanym przez dyrektora szpitala - dr n. medycznych Andrzeja Tomczyka, przeczytać można takie zdanie: Wolontariuszem szpitala może być każdy, kto ma trochę wolnego czasu i chce go podarowąć innym, czuje potrzebę pomocy chorym, chce więcej dowiedzieć się o sobie, rozwinąć swoje umiejętności bycia z drugim człowiekiem, chce reaizować swoje pomysły i poszerzyć swoje możliwości. 

Wszystkie osoby chętne do podjęcia współpracy proszone są o zgłoszenie się do Działu Kadr szpitala (tel. 32 3963232).


Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach prowadzi dla osób powyżej 65 roku życia bezpłatne badania równowagi. Badania są wykonywane w IV Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu przy placu gen. Władysława Sikorskiego.

Uzgodnienie terminu i dodatkowe informacje: Michał Tobor tel. 737635362 i Anna Kamieniarz tel. 506475156

fProponujemy zapoznanie się z treścią artykułów:

"Kampania spamerów, która w ostatnich dniach rozprzestrzenia się w komunikatorze Facebook Messenger, przekierowuje użytkowników do złośliwych reklam poprzez fałszywy link wideo". Więcej:

Użytkownicy Facebooka na celowniku oszustów. 

"Użytkownicy portali społecznościowych powinni mieć się na baczności. Hakerzy podejrzane wiadomości wysyłają za pośrednictwem Facebooka. Kliknięcie w link może spowodować automatyczne naliczenie opłaty na telefonie. Więcej:

"Czy to Ty?". Oszuści wysyłają wiadomość na Facebooku 

"Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem wzięli się za facebookowiczów. Podszywają się za obsługę serwisu i rozsyłają maile, w których informują, że zostałeś usunięty ze znajomych. Podają, że jest możliwość sprawdzenia przez kogo. Osoby, które się nabrały straciły 68 złotych. Nie daj się oszustom!". Więcej:

Nowe oszustwo na Facebooku. „Usuwają ze znajomych”