KORONAWIRUS - INFORMACJE

tytul

UWAGA !

Tutaj umieszczamy materiały przydatne w okresie pandemii koronawirusa COVID-19

szczepienia info

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 
(od 11.03.2021)

 Numer telefonu przydatny w rejestracji na szczepienia - warto go zapisać w swoim telefonie!

numer szczepienia

Pamiętaj! Tylko numery +48 880 333 333+48 664 908 556 są przeznaczone do rejestracji na szczepienia poprzez SMS. Jeżeli dostaniesz SMS-a z innego numeru, nie odpowiadaj! Może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Zawsze weryfikuj numer telefonu na stronie gov.pl/szczepimysie.

SZCZEPIENIE PACJENTÓW W DOMU

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Ponad 100 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta. Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku

KORONAWIRUS - Aktualne zasady i ograniczenia

W całym kraju rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także na świeżym powietrzu

Ograniczenie przemieszczenia się osób 70+ (z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym).

Apel premiera: pozostańmy w domu

Uruchomiona została specjalna darmowa infolinia dla seniorów: 22 505 11 11.
Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach,
które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Korpus wsparcia seniorow


 FUNDACJA PETRALANA I MOPR POMAGAJĄ SENIOROM PRZY ZAKUPACH

pomoc przy zakupach

Chęć skorzystania z pomocy można zgłaszać pod numerem: 32 388 67 22
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00.


POMOC W TYCH TRUDNYCH CZASACH OFERUJE RÓWNIEŻ
ZARZĄD SŁUCHACZY NASZEGO UNIWERSYTETU

SERWIS RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KORONAWIRUS: INFORMACJE I ZALECENIA
KORONAWIRUS: AKTUALNE ZASADY I OGRANICZENIA

GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY

Informujemy, że począwszy od dnia 24.11.2020 r. wszystkie stacje sanitarno-epidemiologiczne zaprzestają publikowania na swoich stronach internetowych jakichkolwiek danych dotyczących raportowania związanego z SARS-CoV-2.
Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany:

RAPORT ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM
(Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2)

MZ twitter1 min zdr2
(Dzienny raport o koronawirusie)

ZASADY ZLECANIA TESTÓW NA KORONAWIRUSA
(Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, 23.09.2020)

Całodobowa infolinia dla obywatela w sprawach kwarantanny i zdrowia
+ 48 222 500 115

Chcesz uzyskać odpowiedź online? Pytania i odpowiedzi oraz chat 24/7 dostępne są pod adresem:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi


SERWIS MIASTA BYTOM

Staramy się podawać Państwu najważniejsze informacje dot. koronawirusa, ale prosimy też śledzić komunikaty na oficjalnej stronie miejskiej Bytomia oraz w zakładce: Informator COVID-19

PODEJRZEWASZ U SIEBIE KORONAWIRUSA?
(Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus)

Infolinia koronowirus2Koronawirus coraz śmielej poczyna sobie na Świecie. W tej chwili ogniska choroby  rozprzestrzeniły się prawie na wszystkie kraje Europy i Świata.
Wielu Polaków wraca z miejsc, gdzie wystąpił koronawirus. Bądźcie czujni, chrońcie siebie i innych. 

Możesz nie mieć typowych objawów, a być nosicielem - zostań w domu, jeśli możesz.

Koronawirus - objawy. Co powinno budzić niepokój? Koronawirus ma objawy typowe dla grypy. Wśród nich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na temperaturę ciała powyżej 38, a także suchy kaszel, duszność, ból mięśni, 30 proc. zakażonych doświadcza także utraty węchu i smaku. Zdaniem WHO kolejnymi objawami koronawirusa może być także zapalenie spojówek. Siedem nietypowych objawów COVID-19 (4.03.2021)

Uwaga pacjenci!
Od poniedziałku, 5 października 2020 nie są już pobierane w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wymazy od osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem. Każdy, kto zauważył u siebie objawy COVID-19 musi skontaktować się z lekarzem POZ. Lekarz zaś może skierować go na wymaz w bytomskich drive-thru: 

Mobilny punkt pobrań wymazów typu drive-thru, który funkcjonuje na parkingu Teatru Rozbark przy ul. Wojciecha Kilara 29 zmienił godziny funkcjonowania od 26 października 2020 - od poniedziałku do niedzieli punkt działa od 8.00 do 17.00, zaś w środy do godziny 20.00.

Mobilny punkt pobrań firmy Vito-Med Sp. z o.o. został przeniesiony z lokalizacji przy Hali na Skarpie w Szombierkach na ul. Strzelców Bytomskich 96, na parking Centrum Handlowego M1 w Bytomiu (od 14 grudnia 2020 - http://www.bytom.pl/aktualnosci/index/Punkt-pobran-firmy-Vito-Med-przeniesiony/idn:34080)
Godziny pracy punktu:
poniedziałek 14:00 – 18:00, wtorek 09:00 – 13:00, środa 14:00 – 18:00, czwartek 09:00 – 13:00, piątek 14:00 – 18:00, sobota 10:00 – 12:00, niedziela 13:00 – 15:00

Trzeci w naszym mieście mobilny punkt pobrań wymazów do badań testowych na wirusa SARS-CoV-2, działa od 6 listopada przy stadionie miejskim od strony ul. Piłkarskiej.
Nowy punkt pobrań materiału biologicznego do testów na obecność SARS-CoV-2 funkcjonuje: w poniedziałki, środy od 15.00 do 18.15, we wtorki, czwartki i piątki od 12.00 do 15.15, w soboty i niedziele od 8.00 do 15.15

W przypadku, gdy pacjent nie będzie posiadał własnego środka transportu, możliwe będzie zamówienie wymazobusa, który przyjedzie pod wskazany przez pacjenta adres. Warto jednak podkreślić, że pobranie wymazów za pośrednictwem wymazobusa, będzie się odbywało wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu takiego zapotrzebowania przez lekarza Podstawowej Opieki Lekarskiej lub pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bytomiu, koordynatorowi z ramienia GYNCentrum Sp. z o.o., która będzie realizowała taką usługę.

Punktów pobrań w całej Polsce powstało 145 i srawdzić je można na interaktywnej mapie przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Szczegóły sprawdzić można na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran.

Przypominamy, że osoby, które zauważyły u siebie objawy COVID-19 powinny poddać się testom i odseparować się od bliskich i współpracowników.

ZASADY ZLECANIA TESTÓW NA KORONAWIRUSA
(Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, 23.09.2020)

Pacjent kontaktuje się z POZ, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. (UWAGA! Od marca 2021 - pewne zmiany)

Poradnie/gabinety podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - WYSZUKIWARKA

NFZ - NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

NFZ infolinia koronawirus2


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu  

MINISTERSTWO ZDROWIA opublikowało adresy jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz listę szpitali zakaźnych (znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusieNa Śląsku jest siedem szpitali zakaźnych.

W Bytomiu:

SZPITAL SPECJALISTYCZNY NR 1 W BYTOMIU - ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY I HEPATOLOGII BYTOM, ALEJA LEGIONÓW 49 (Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej znajduje się na pierwszym piętrze budynku położonego przy al. Legionów 49 w Bytomiu - naprzeciw Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego)
KONTAKT: Centrala: (32) 281-92-41 lub 32 281 92 44

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu w listopadzie 2020 uruchomił kolejny oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Było gotowych kolejne 31 łóżek. Nowy oddział powstał w szpitalnym budynku przy ul. Żeromskiego 7 (Oddział Hematologii). Oddział covidowy w głównym budynku Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu wstrzymał przyjęcia. Decyzję o zamknięciu oddziału z dniem 21 grudnia podjął Wojewoda Śląski.  (Na podstawie informacji na stronie miejskiej Bytomia: https://www.bytom.pl/hematologia-i-kardiologia-wznawia-przyjecia). Po zamknięciu oddział został zdezynfekowany, został tam na powrót uruchomiony Oddział Hematologii. Ponownie uruchomiono też Oddział Kardiologii ze stanowiskami intensywnego nadzoru.

Od początku pandemii chorymi na COVID-19 zajmuje się Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii bytomskiej „Jedynki”. Dla pacjentów 35 łóżek covidowych (w tym dwa z respiratorami) znajduje się na oddziale zakaźnym szpitala przy al. Legionów 49.

Nowy sprzęt medyczny w "Jedynce"

OCHRONA PRZED KORONAWIRUSEM
(Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady)

COVID-19, podobnie jak grypa, zaczyna się w płucach. Koronawirus może się przenosić drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Zachowuj dużą odległość od innych, ponieważ krople śliny przy kichaniu, kaszlu czy mówieniu mogą trafić bezpośrednio na twoją twarz: do oczu, nosa, ust i możesz zostać zarażony od osoby będącej nosicielem. Pamiętaj też, że nie zawsze osoba będąca nosicielem wirusa ma klasyczne objawy choroby. 

Zakładajmy maseczki ochronne w miejscach publicznych - chrońmy siebie i innych

Od marca 2021 wprowadza się pewne zmiany i ograniczenia dotyczące telekonsultacji w poradniach POZ. Teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym. Minister zdrowia Adam Niedzielski jest w trakcie konsultacji i ustalania treści odpowiedniego Rozporządzenia - prosimy śledzić informacje w prasie i telewizji (5.03.2021)

Osoby, u których nie występują charakterystyczne objawy koronawirusa oraz nie miały kontaktu z osobą zarażoną lub podejrzewającą zachorowanie na koronawirusa powinny w pierwszej kolejności kontaktować się telefonicznie z poradniami podstawowej opieki zdrowotnej w swoim miejscu zamieszkania.

Poradnie/gabinety podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - WYSZUKIWARKA 

Podczas rozmowy telefonicznej - teleporada, powinna być przeprowadzona ankieta wstępna kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Każdemu pacjentowi, bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza, przychodnie POZ udzielają teleporady, a tylko w sytuacjach nadzwyczajnych pacjenci mogą zostać umówieni na wizytę o wskazanej godzinie. Warto podkreślić, że lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz e - recepty (w tym osobom przewlekle chorym).
Wykaz poradni POZ na terenie Bytomia wraz z numerami telefonów dostępny jest  TUTAJ

Jesteś osobą przewlekle chorą i starszą, regularnie zażywasz leki na receptę, zaczyna ci ich brakować - nie musisz iść do przychodni czy gabinetu specjalistycznego.
Receptę elektroniczną można uzyskać, nie tylko udając się do przychodni. Alternatywą jest skorzystanie z konsultacji lekarskiej online lub telefonicznej.

Jak uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu?

Kochani Seniorzy !

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych - apeluje Główny Inspektor Sanitarny w specjalnym komunikacie do seniorów.

GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY

Mamy zalecenie pozostać w domu, jeśli to możliwe. Co robić w tym czasie? Senior nigdy się nie nudzi, potrafimy zawsze znaleźć sobie jakieś zajęcia.

Pamiętajmy jednak aby się nie przemęczać i nie osłabiać organizmu. Pijmy dużo wody mineralnej i nie zapominajmy o codziennej gimnastyce:

ADMIN

Szanowni Seniorzy

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce skorzystajcie z dyspensy od bezpośredniego uczestnictwa w niedzielnej mszy św. jak apeluje przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zostańcie w domu i weźcie udział w mszach św. transmitowanych w Internecie na żywo.

  • Wybierz na portalu msze.info/msze-online 

  • Lub wiele innych transmisji internetowych i telewizyjnych niedzielnych mszy św. - episkopat.pl
    Wiele parafii nadaje msze św. na kanale YouTube - zajrzyj na stronę swojego Kościoła.

  • Nabożeństwa luterańskie - Luteranie.pl

Niestety nie mamy rozeznania jakie mają możliwości w tym zakresie osoby innego wyznania - przepraszamy.

ADMIN

BRS    federacja ns2    DZ forum seniora    fundacja park slaski   Glos Seniora   slaskie dla seniora   zdrowy senior2   byt karta seniora


bytom pl    bck    biblioteka    muzeum g    opera    ttir rozbark    mdk1


 

Ta strona działa od stycznia 2020, wcześniejsze wydarzenia i informacje znajdziesz na naszej Poprzedniej stronie

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku,    Powstańców Śląskich 10, 41-902 Bytom,    tel.: 32 281 11 38 lub 32 281 60 76 w. 46     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.