12 Ojcie Leon23 października 2019 mieliśmy zaszczyt gościć Czcigodnego Ojca Leona Knabita, polskiego benedyktyna z Opactwa w Tyńcu, publicystę, bohatera wielu programów telewizyjnych. Spotkanie odbyło się w gościnnych murach Bytomskiego Centrum Kultury, a sala wypełniona była po brzegi. Ojciec Leon wchodząc zażartował "Nie wiedziałem, że w Bytomiu mieszka tyle ludzi". Szanownego Gościa powitał Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Ryszard Kłak.

Ojciec Leon, człowiek z wielkim poczuciem humoru, z dystansem do siebie i rzeczywistości, a jednocześnie bogaty w mądrość i doświadczenie zakonnik, kapłan i autor wielu książek, artykułów i felietonów. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Znane są Ojca Leona myśli na dzień dobry, przytoczmy jedną z najbardziej znanych: "Świętość zaczyna się zwyczajnie. Od uśmiechu :)".

Hasłem przewodnim  spotkania było "Przestań narzekać, zacznij żyć" i przebiegało w konwencji rozmowy prowadzonej z Ojcem Leonem przez dr Ireneusza Szparę, pedagoga - humanistę, zaprzyjaźnionego z naszym Uniwersytetem. Rozmowa nawiązywała do wydanych pod tym tytułem felietonów Ojca Knabita. U Ojca Leona jedno jest charakterystyczne: pisze dla wszystkich i mówi do wszystkich, w swoich poglądach dotyka spraw uniwersalnych. Jednak aby zacząć coś zmieniać w życiu każdego z nas i w środowisku wokół nas, trzeba, jak to w  Polsce bywa, przestać narzekać, tracić czas na osobiste przepychanki. "Tracimy zbyt wiele energii na to, jak to bardzo nam źle, a wieczne niezadowolenie prowadzi do jednego – depresji, czyli śmierci duchowej. Brak zaangażowania, apatia, wszystko widzi się w czarnych barwach. A wystarczy PRZESTAĆ NARZEKAĆ i zacząć ŻYĆ pełnią tego, co otrzymaliśmy" - to przesłanie Ojca Leona.

Trwające 90 minut spotkanie można podumować tak: wiele wzruszeń, wiele uniesień, przeplatanych radosnymi anegdotkami i piosenkami w wykonaniu Ojca Leona - niezapomniane wrażenia i przesłanie warte przemyślenia.

Po spotkaniu Gość jeszcze przez prawie godzinę wpisywał dedykacje i podpisywał swoje książki. Spotkanie zorganizował i towarzyszył Ojcu Leonowi w drodze do nas kolega Kazimierz Wojtaszek, patronowała spotkaniu wicedyrektor CKU Elżbieta Morgoń-Ochman, a podziękował w imieniu całej społeczności uniwersyteckiej Jan Cieplinski.

Serdecznie dziękujemy Ojcu Leonowi za to spotkanie i życzymy szczęścia, pomyślności i zdrowia jeszcze przez długie lata. Szczęść Boże!

Zobacz zdjęcia ze spotkania w naszej Galerii 2.

HT