5zlateW dniu 20.10.2019 grupa słuchaczy oraz miłośników poznawania ciekawych zakątków zarówno w kraju jak i w Czechach, wyjechała o godz.7.00 spod Opery Śląskiej w kierunku Zlate Hory. Jest to Czeska miejscowość oddalona 6 km od Głuchołaz, gdzie od wczesnego średniowiecza po XVII wiek wydobywano intensywnie złoto, znajdujące się w tych okolicach. Była okazja zobaczyć Skansen Górnictwa Złota, gdzie przewodnik oprowadzał nas po pozostałych obiektach,  w których dokonywano obróbki aż do finału, czyli uzyskania czystego złota. Ponieważ mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, a sam Skansen był otoczony lasem, więc byliśmy w środku wspaniałej, jesiennej atmosfery, którą wszyscy uchwycili na swych aparatach i smartfonach w postaci kolorowych zdjęć.


Kolejnym etapem zwiedzania była wizyta w sanktuarium Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, gdzie po duchowych przeżyciach udaliśmy się do Centrum Zlate Hory, aby już podczas wolnego czasu raczyć się czeskim piwem i smacznymi lodami.
Następnym etapem wycieczki był przyjazd do Głuchołaz - miasta związanego już od średniowiecza  z wydobyciem złota, gdzie nasz pilot pan Edward Wieczorek oprowadził po najciekawszych obiektach miasta: mury obronne, wieża Bramy Górnej i kościół św. Wawrzyńca. Od godziny 15 - 17.00 mieliśmy czas wolny gdzie każdy z uczestników wykorzystał go indywidualnie lub w grupach.
Bezpiecznie pod opieką kierowcy, pana Andrzeja, dojechaliśmy na godz.21.00 do Bytomia. Jak zwykle nasza grupa zdobyła ocenę 5+ i podziękowania od pilota i kierowcy za dyscyplinę podczas zbiórek oraz atmosferę jaką tworzyliśmy od momentu startu naszej wycieczki. Również dziękuję panu Edwardowi za ciekawe opowiadania o miejscach gdzie byliśmy oraz za opiekę nad całą ekipą i dodatkowo panu kierowcy za serwowanie smacznej kawy.

Zobacz zdjęcia z wycieczki w naszej Galerii 2.

Uczestnik i obserwator tych wszystkich wydarzeń - Jan Cieplinski