Uroczyste podniesienie flag i odegranie hymnów Polski i NATO, pokazy sprzętu militarnego oraz występy orkiestr wojskowych - te i wiele innych atrakcji złożyło się na Piknik Wojskowy w koszarach 34. Dywizjonu Rakietowego OP, zorganizowany w dniu 9 marca 2019 r. w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Dla pasjonatów militariów i wojskowości piknik był jedną z niewielu okazji, by zobaczyć z bliska wyrzutnie rakietowe, armaty przeciwlotnicze i stację naprowadzania rakiet. Z gościnności bytomskich żołnierzy skorzystało wielu chętnych. Żołnierze przygotowali konkursy i zabawy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży, a zainteresowani mogli przyjrzeć się bazie szkoleniowej jednostki, posłuchali, jak działa wojskowa radiostacja, a także poćwiczyli strzelania w symulatorze. Nie zabrakło też występów muzycznych, a wśród nich Chóru "Wrzosy Jesieni", oraz wojskowej grochówki. 

P1120308 crop

Powołany w 2010 roku 34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej działa w Bytomiu od 1 stycznia 2012 r. W krótkim czasie powstała zupełnie nowa jednostka wojskowa, wyposażona w przeciwlotnicze zestawy rakietowe typu NEWA SC, w nowej strukturze opartej na zespołach ogniowych.

Informacje zostały zaczerpnięte ze strony UM Bytom. Zdjęcie wykonała Danuta Moczulska-Sądaj.

HT