5bbe0403a10d3 pW dniu 10.10.2018 w W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się VI Forum Seniora pt. Dobry Klimat dla Katowic, w którym udział wzięli Alina Kwoka, Anita i Henryk Słota, Ewa Tyburczyk i Jan Cieplinski reprezentując nasz  BUTW.

Forum było poświęcone Konferencji COP 24 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, w dniach 03 - 14.12.2018) i przygotowaniom jakie są w udziale gospodarza Prezydenta Katowic - Marcina Krupy.

Pokazano film pt. Zielone Katowice, pełniający rolę pilotażową, w którym pokazano jak można ochraniać klimat i redukować gazy cieplarniane po likwidacji przemysłu ciężkiego.

Następnie było wystąpienie profesor Katarzyny Popiołek, które dotyczyło spojrzenia obecnego Seniora na swoje minione życie na przykładzie sztuki teatralnej pt. Życie jest niepowtarzalne - my jesteśmy reżyserami" gdzie:

Scena i dialog  to otoczenie, w którym przebywamy i gdzie nie jednokrotnie dajemy sobie narzucić styl życia z nie naszymi oczekiwaniami.
Wybór obsady, czyli z kim się spotykamy, jak się czujemy w ich obecności. Nie dać sobie narzucić niechcianej obsady.
Co mogę zrobić w mojej "sztuce życia", jakie wprowadzić zmiany na scenie ?
Widownia, nasze rodziny i przyjaciele, którzy obserwują naszą sztukę i oceniają jej wszystkie aspekty - dobre i złe.
My mamy o nią dbać gdyż jest naszą siłą i będzie o nas dbać oraz pamiętać.

Wprowadzać nowe elementy do mojej sztuki, uczyć się nowych działań na tej scenie i próbować być samodzielnym reżyserem do końca istniejącej sztuki mego życia.

Kolejny wykład to forma warsztatów pt. Serce czy rozum na zakupach prowadzoną przez panią Katarzynę Menzel gdzie dowiedzieliśmy się o pułapkach marketingowych:

  • reguła wzajemności (drobny upominek za zakup drogiego towaru)
  • zasada nie dostępności (tylko dzisiaj, okazja, ostatnia sztuka, likwidacja kolekcji …)
  • siła autorytetu (poddanie się sugestiom osoby udającej eksperta)
  • zasada konsekwencji (darmowe próbki lub egzemplarz towaru aby już robić zakupy na ten produkt)
  • zakupy (zabrać listę potrzebnych zakupów, mały koszyk, śledzić ceny, czytać etykiety).

Forum zakończono występem kabareciarza Krzysztofa Hanke, który wprowadził dobry i wesoły nastrój. Następnie rozdzielono nagrody uczestnikom biorącym udział w konkursach w czasie całego Forum. Otrzymali je również nasi słuchacze: Ewa Tyburczyk, Henryk Słota i piszący sprawozdanie z pobytu na tym ciekawym spotkaniu seniorów z województwa śląskiego - Jan Cieplinski.

Zdjęcia oraz rozważania na temat Forum na stronie Dziennika Zachodniego - kilka zdjęć można zobaczyć w naszej Galerii 2