Aktualności

tytul2
Publiczna placówka kształcenia i aktywizacji seniorów

images/slajdy/MDK1_um1a.jpg

Od wtorku, 5 marca 2024 roku zajęcia z języka hiszpańskiego będą odbywać się we wtorki:

  • I gr. 12:00 - 13:30
  • II gr. 13:30 - 15:00
  • 13 kwietnia (czwartek) → wykład i warsztaty "Dietetyka → godz. 9:00 → Centrum Kształcenia Ustawicznego  SZCZEGÓŁY
  • 20 kwietnia (czwartek) → wykład i warsztaty "Dietetyka → godz. 9:00 → Centrum Kształcenia Ustawicznego → SZCZEGÓŁY

W piątek 4 listopada zapraszam na kolejny wykład otwarty. Tym razem przedstawi go dr Łukasz Zimnoch, który opowiadał będzie o "Śląskich księżniczkach”.

Większość bytomian wie kim był śląski kopciuszek, czyli Johanna Gräfin von Schaffgotsch-Godulla zd. Gryzik – przybrana córka i dziedziczka fortuny Karola Goduli. Znana jest też, a szczególnie w Miechowicach Eva von Tiele-Winckler, czyli Matka Ewa – założycielka miechowickiej Ostoi Pokoju. Kto kiedyś odwiedził zamek w Książu i Pałac w Pszczynie, wie także kim była ich pani - Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli księżna DaisyAle dwie pozostałe księżniczki chyba nie przebiły się jeszcze do powszechnej świadomości mieszkańców Bytomia i Śląska.

Drodzy Państwo, Słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

mając na uwadze misję edukacyjną, która przyświecała 16 lat temu powołaniu naszego Uniwersytetu i jest realizowana na organizowanych wykładach oraz w czasie lektoratów i seminariach, postanowiliśmy ją wzbogacić o przybliżenie kolejnych artykułów naszej ustawy zasadniczej, bo tak w języku prawnym określa się konstytucję państwa. Wydaje nam się to o tyle ważne, że w ostatnich kilku latach co chwila słyszymy i czytamy w mediach o tym, iż ktoś komuś zarzuca nieznajomość Konstytucji lub jej łamanie. A czy my ją znamy? I rozumiemy?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zaczyna się od preambuły, liczy sobie 243 artykuły, zgrupowane w XIII rozdziałach i uchwalona została przez Sejm 2 kwietnia 1997. Każdego dnia będziemy w tym miejscu podawać treść kolejnego artykułu. Nie będziemy ich w żaden sposób komentować i interpretować, bo ani nie posiadamy w tym zakresie żadnych kompetencji, ani tym tym bardziej nie czujemy się do tego upoważnieni. Chcemy tylko, żebyście Państwo z nami ją przeczytali. Łatwo policzyć, że jeżeli zaczniemy 1 października  2021 r. i będziemy to robić codziennie (także w niedziele i święta), to ostatni 243 artykuł podamy 1 czerwca 2022 r.

Na początek preambuła. Zgodnie z  Wielkim słownikiem ortograficznym PWN preambuła  to uroczysty wstęp poprzedzający właściwy tekst jakiegoś ważnego aktu prawnego. Preambuła naszej Konstytucji brzmi tak:

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

 

BRS    Karta Seniora   karta sen ogolnopol   Glos Seniora   slaskie dla seniora   zdrowy senior2   federacja ns2


bytom pl    mdk1    bck    biblioteka    muzeum g    opera    ttir rozbark    


 

Ta strona działa od stycznia 2020, wcześniejsze wydarzenia i informacje znajdziesz na naszej Poprzedniej stronie

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku   -   Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom,    tel.: 32 281 25 08 w. 101     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.