Aktualności

tytul

images/slajdy/budynek_OK2.png

OCHRONA PRZED KORONAWIRUSEM
(Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady)

COVID-19, podobnie jak grypa, zaczyna się w płucach. Koronawirus może się przenosić drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Zachowuj dużą odległość od innych, ponieważ krople śliny przy kichaniu, kaszlu czy mówieniu mogą trafić bezpośrednio na twoją twarz: do oczu, nosa, ust i możesz zostać zarażony od osoby będącej nosicielem. Pamiętaj też, że nie zawsze osoba będąca nosicielem wirusa ma klasyczne objawy choroby. 

Zakładajmy maseczki ochronne w miejscach publicznych - chrońmy siebie i innych

Powstaje pytanie, czy koronawirus może długo unosić się w powietrzu? Może dość długo - w pomieszczeniach zamkniętych do 3 godzin
Zachowaj dużą odległość od innej osoby. Oczywiście nie da się tego stosować do osób, z którymi mieszkamy, chodzi o osoby z zewnątrz. Obecnie uważa się, że minimum 2 m - ale im więcej tym lepiej - przy kichnięciu osoby chorej nie jest to niestety wystarczająca odległość. 

Wirus utrzymuje się w powietrzu przede wszystkim w kropelkach śliny, są one stosunkowo ciężkie i w związku z tym opadają w końcu na różne powierzchnie. I tutaj mamy poważne zagrożenie - powierzchnie płaskie oraz przedmioty są największym źródłem zarażenia się. Niestety na niektórych powierzchniach wirus utrzymuje się dość długo.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. To jest właśnie sposób, w jaki wirus przedostaje się do twojego organizmu. Możesz oczywiście dotykać twarzy, jednak wyłącznie wtedy, kiedy masz dokładnie umyte, odkażone dłonie.
Najczęściej powtarzaną informacją dotyczącą ochrony przed koronawirusem COVID-19 jest częste i dokładne mycie rąk. Jeśli nie jest to możliwe, należy użyć płynu do dezynfekcji dłoni. Jest to szczególnie ważne, ponieważ na rękach przenosi się najwięcej drobnoustrojów, które podczas dotykania twarzy mogą się przenieść w okolice nosa i ust.

Myj często ręce. Jak skutecznie myć ręce?

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie, których dotykaszJak długo koronawirus utrzymuje się na różnych powierzchniach?  Plansza jest bardzo poglądowa, ale zwróćcie uwagę, że na filmie powyżej mamy informację, że na stali nierdewnej, podobnie jak na plastiku do 3 dni - 72 godziny.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Podobnie czyść często klawiaturę swojego komputera.
 Jak dezynfekować przedmioty, których używamy na co dzień?

Dla siebie, rodziny - Szyjmy maseczki - Na YouTube znajdziesz wiele filmików jak to zrobić - Przykład. Maseczkę na własne potrzeby można uszyć ręcznie. Do kieszonki w maseczce można wsadzić kawałek nowego, materiałowego (syntetycznego, nie papierowego) worka do odkurzacza typu S-bag, jeśli nie mamy nic lepszego. Worki S-bag do odkurzacza są uszyte z materiału syntetycznego o dobrych własnościach filtrujących - Przykład2. Taką maseczkę można wykorzystać np. w kontakcie z kurierem lub wchodząc do apteki, sklepu, poczty ... (najlepiej ją potem wyrzucić). Dobrze też wtedy mieć okulary - po zdarzeniu umyć je mydłem.
Niestety taka maseczka nie zabezpiecza w 100%, ale na pewno zmniejsza ryzyko. 

Od 16 kwietnia 2020 OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa. Na czym polega? Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas rucuhu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Do odwołania !!! 

Można oczywiście kupić maseczkę ochronną. Jakie maseczki?

Co powinniście wiedzieć o maseczkach ochronnych?
(Po wybraniu tego linku kliknij na wąskim obrazku, aby go powiększyć)

Pamiętaj - noszenie maseczki zmniejsza ryzyko.


 Zamawiasz paczkę przez internet? O tym należy pamiętać, aby uniknąć koronawirusa


 Najczęściej zadawane pytania związane z koronawirusem - NFZ

Nie ulegaj panice. Staraj się postępować racjonalnie w walce z koronawirusem. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia Narodowego Funduszu Zdrowia

Stosuj się również do zaleceń na oficjalnej stronie miasta czy miejscowości gdzie mieszkasz - BYTOM

Informacje podane w tym artykule pochodzą częściowo z popularnych portali internetowych,
prosimy o weryfikację danych wg własnego uznania w innych źródłach.

ADMIN

BRS    federacja ns2    DZ forum seniora    fundacja park slaski   Glos Seniora   slaskie dla seniora   zdrowy senior2   byt karta seniora


bytom pl    bck    biblioteka    muzeum g    opera    ttir rozbark    mdk1


 

Ta strona działa od stycznia 2020, wcześniejsze wydarzenia i informacje znajdziesz na naszej Poprzedniej stronie

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku,    Powstańców Śląskich 10, 41-902 Bytom,    tel.: 32 281 11 38 lub 32 281 60 76 w. 46     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.