W sobotę, 25 maja 2024, chór „Wrzosy Jesieni” uczestniczył, razem z innymi chórami i zespołami śpiewaczymi, w piątej edycji Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 17:00 na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu i w tym samym miejscu się zakończyło o godz. 22:00. W tegorocznym Festiwalu udział wzięło 25 chórów z Polski i jeden z Białorusi. Artyści zaprezentowali się podczas 20-minutowych koncertów na noworudzkim rynku i w kilku innych miejscach, między innymi na jednym z podwórek, w wieży wodnej, ogrodzie Miejskiego Przedszkola i w Stacji Biblioteka w Chebziu. Koncerty odbywały się równocześnie we wszystkich miejscach, a publiczność przemieszczała się spacerem pomiędzy tymi miejscami chcąc posłuchać wybranego przez siebie zespołu.
W programie koncertów, prezentowanych a cappella, czyli bez towarzyszenia instrumentów, znalazły się utwory mieszczące się w następujących kategoriach stylistycznych: muzyka współczesna (XX – XXI wiek), muzyka sakralna, folklor oraz jazz-pop. Nasz chór wystąpił trzykrotnie: na placu Jana Pawła II, przed Śląskim Teatrem Impresaryjnym im. Henryka Bisty i w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 17 wykonując następujące piosenki: „Dzieweczko ze Śląska”, „W mojem ogródecku”, „Przy studzience siedziała”, „Jo ci powiadom”, „Nie ma to jak górnikowi”, „Powiadają, żem jest ładna”, „Szła dzieweczka” oraz nagrodzoną najgłośniejszymi i najdłuższymi oklaskami - „Oj, nasi jadom”.
Rudzka Noc Chórów to wydarzenie o charakterze artystyczno–edukacyjno–społecznym. Filozofia projektu zawiera się w sentencji: „Muzyka dla wszystkich!”. Prezentacje zaproszonych chórów nie miały charakteru konkursu ani rywalizacji – ich celem było dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest on czymś naturalnym i dostępnym każdemu człowiekowi.
RK
Zobacz zdjęcia z występu chóru "Wrzosy jesieni" w naszej Aktualnej Galerii.
Zapoznaj się z relacją i zdjęciami na stronie miejskiej Rudy Śląskiej