Chyba każdy kiedyś w życiu zaglądał przez dziurkę od klucza. Po co? To proste, z ciekawości, aby zobaczyć, co jest po drugiej stronie drzwi. Dziurka od klucza to jedna z najdziwniejszych atrakcji Rzymu, wiecznego miasta, stolicy Włoch. Mowa o prawdziwej dziurce od klucza w drzwiach prowadzących do ogrodu Zakonu Maltańskiego. Codziennie ustawia się przed nimi długa kolejka turystów, którzy chcą zobaczyć przez dziurkę od klucza, co widać po drugiej stronie. Widok jest oczywiście przepiękny, stąd taka popularność atrakcji. Patrząc przez dziurkę zobaczyć można kopułę Bazyliki Św. Piotra w obramowaniu żywopłotu otaczającego ogród przed wejściem, do którego stoimy. To właśnie ten widok codziennie przyciąga turystów stojących przez kilkanaście minut w palącym rzymskim słońcu. Czy to nas dziwi? Chyba nie, bo ciekawość jest bardzo ludzką cechą.
Biorąc przykład z Rzymu Marta Hawlicka przygotowała wystawę prac malujących pod jej opieką słuchaczek i słuchaczy naszego Uniwersytetu. Wernisaż wystawy "Świat widziany przez dziurkę od klucza" odbył się, we wtorek 7 maja 2024 roku, w Rotundzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.
Na rozstawionych w okręgu sztalugach, zaproszeni goście, podziwiać mogli, tak jak turyści w Rzymie, piękne budowle z całego świata ujęte w obramowaniu w kształcie konturu dziurki od klucza: nowojorską Statuę Wolności, londyńskiego Big Bena, wnętrze tureckiego meczetu, moskiewski Sobór Wasyla Błogosławionego, holenderskie wiatraki, arabski suk i Wielki Chiński Mur. Autorami zaprezentowanych prac są: Eliza Bezner, Katarzyna Bukowska-Korzus, Jola Chrostek, Jadwiga Gola, Teresa Holewa, Zofia Golder, Andrzej Kaleta, Urszula Komor, Elżbieta Królikowska, Maria Maksalon, Teresa Małecka, Barbara Marcinkowska-Psik, Janina Niedzielska, Krystyna Oborska-Kominek, Maria Mzyk, Danuta Sikora, Renata Tunkel, Anna Zielińska i Grażyna Zmysło.
Muzyczną i taneczną oprawę wernisażu zapewniły młode artystki z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu. Krótki koncert muzyczny przygotowała Anetta Goleniak z uczennicami z pracowni instrumentów klawiszowych, a występ grupy tanecznej "Retro Stars" - Magdalena Futrzyk. Na sali Rotundy, wśród zaproszonych na wernisaż gości, można było zobaczyć m. innymi: Dorotę Siebiatę-Tomczyk, Bytomiankę Roku, wyróżnienia przyznawanego przez Ligę Kobiet Nieobojętnych, zawodowo związaną ze Szpitalem Specjalistycznym Nr 2, gdzie pracuje na Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, Elżbietę Morgoń-Ochman – kierującą Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w latach 2013-2023, kiedy był on częścią Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Ireneusza Herisza – dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1, którego Uniwersytet jest obecnie częścią, od roku 2023.
RK
Zdjęcia z wernisażu można zobaczyć w naszej Aktualnej Galerii, zdjęcia z występu młodzieży z MDK 1 - na ich stronie na Facebook.
Kliknij na zdjęciu w artykule i zajrzyj przez dziurkę, jeśli jesteś ciekawy :-)
Przeczytaj w przewodniku o atrakcjach Rzymu "Usta prawdy i dziurka od klucza"
ADMIN