Aktualności

tytul2
Publiczna placówka kształcenia i aktywizacji seniorów - Dokumentacja wydarzeń do 30.09.2024

images/slajdy/siedziby_butw.jpg

spak6Pożegnania kilka słów Pitagoras bądźcie zdrów Do widzenia wam canto, cantare

Te trzy wiesze pochodzą z piosenki znanej nam z filmu "Szatan z siódmej klasy". Oczywiście tej lepszej, starszej wersji z roku 1960, w której jedną z głównych ról zagrała dziewiętnastoletnia Pola Raksa. Tekst piosenki napisał Ludwik Jerzy Kern, a muzykę Witold Krzymiński. Fabuła filmu obraca się wokół przygód Adama Cisowskiego i grupy harcerzy rozpoczynających letnie wakacje w starym pałacu ulokowanym gdzieś daleko od miasta.
Twórczość Ludwika Jerzego Kerna była kilkukrotnie przywołana na szóstym, ostatnim przed letnimi wakacjami, spotkaniu klubu "Liryczna nuta", na które w środę 10 maja 2023 r. zaprosiła do ŚPAKa Zofia Golder.

Nawiązując do poprzedniego, kwietniowego, spotkania po serdecznym przywitaniu licznie przybyłych gości prowadząca przypomniała, że jednym z punktów poprzedniego, kwietniowego spotkania były wiersze anonimowego autora kontynuującego ABECADŁO Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Czytający je Ryszard Kłak zaapelował wtedy do obecnych o spróbowanie napisania następnych. Zofia Golder podjęła wyzwanie i przeczytała własne trzy LITERY. Pierwszy wiersz był o Elżbiecie, drugi o Janie, a trzeci o Ryszardzie. Opisane w wierszach osoby były obecne w ŚPAKU i razem z innymi, z uśmiechem na twarzy, wysłuchały zabawnych opisów własnych perypetii.

Po tym żartobliwym rozpoczęciu prowadząca zapowiedziała piosenkę "Trzy listy". W Wikipedii przeczytać można, że utwór autorstwa Leona Boruńskiego i Jerzego Jurandota po raz pierwszy wykonała w roku 1940 Wiera Gran. Dla klubowiczach piosenkę zaśpiewała Maja Mróz. Po niej po raz pierwszy tego dnia zawitał Ludwig Jerzy Kern. Wiersz "Bezbolesna przyszłość" przeczytała Irena Dyla. Wiersz zaczyna się tak:

Żeby młodym nie dobierać się do skóry,
Propozycja jest,
By w kraju znieść matury.

Niestety, jak dotychczas żaden z Ministrów Edukacji nie podjął tematu i w czasie kiedy w parkach i na skwerach kwitną kasztany i absolwenci szkół średnich męczą się i denerwują na zawsze trudnym egzaminie. W zasadzie kontynuując temat powinna była teraz zabrzmieć maturalna piosenka "Czerwonych Gitar", ale dla uspokojenia wszyscy zaśpiewali inny utwór tego zespołu "Niebo z moich stron", a akompaniament zapewniło gitarowe trio: Tadeusz Brydacki, Henryk Neuman i Andrzej Prończuk. Ludwik Jerzy Kern jeszcze raz pojawił się w czasie spotkania, w wierszu "Samochód ma już 100 lat" przeczytanym przez Ryszarda Kłaka. Prawie 40 lat wcześniej poeta skarżył się na uciążliwości wynikające z pojawienia się na drogach pojazdu, bez koni i dyszla z przodu. Niestety, pomimo upływu lat i rozwoju technologii, niektóre z tych uciążliwości nadal są aktualne.

Sto lat temu, proszę państwa,
wręcz cudownie nam się żyło.
Nic nam pod oknami nie smrodziło,
Nie trąbiło,
Nie goniło nas po jezdniach,
Nie trącało, Boże bron,
A jeżeli, to najwyżej - koń.

Kolejnymi występującymi byli: Jola Tarnowska, która zaśpiewała, po francusku, piosenkę z repertuaru Edith Piaf "Non, je ne regrette rien" - polski tytuł Nie żałuję niczego", Edward Gut - czytając wiersz "Na sto dwa" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Janina Szczepska oraz Andrzej Prończuk w zabawnym tekście "Przekomarzanie" poruszającym trudne damsko-męskie relacje. Pierwszą część spotkania zakończyła Zofia Golder demonstrując na prośbę obecnych kilka ćwiczeń wykonywanych rękami (palcami, dłońmi i ramionami) ale wykonywanych w ramach gimnastyki mózgu.

Drugą część spotkania rozpoczął duet Maja Mróz i Edward Gut aktorskim wykonaniem piosenki Agnieszki Osieckiej i Jana Pietrzaka "Czy te oczy mogą kłamać?". Potem był tekst Jana Kaczmarka "Kontakt psychiczny" przeczytany przez Ryszard Kłaka i wspólne wykonanie piosenki "Choć, pomaluj mój świat" zespołu "2 + 1". Po, chyba dwumiesięcznej przerwie, przed słuchaczami znowu stanęła Ziuta Kramarczyk z trzema własnymi wierszami "Zdrada", "Rzeczywistość" i "Matka". Ten ostatni autorka napisała wiele lat temu i zadedykowała własnej matce, a kończy się on tak:

Wiele lat minęło Mamo
Zanim Ciebie zrozumiałam
Dzisiaj niby wciąż tak samo
Niby nic nie zmarnowałam
Jednak wiem, że ja Cię wcześniej
Po prostu nie pojmowałem.

Chyba wielu ze słuchających tymi samymi słowami mogłoby się zwrócić do swojej matki.

Potem po raz drugi w tym dniu wystąpiła Jola Tarnowska. Tym razem w piosence "Bésame mucho" (Całuj mnie mocno), znanej z wykonań m.innymi Cesarii Evory i Andrei Bocellego. W Polsce wiele lat temu wykonywała ją Marta Mirska. Piosenkę, uznaną w roku 1999 za najczęściej śpiewany i nagrywany utwór meksykański i latynoamerykański wszech czasów, Jola zaśpiewała w oryginale, czyli po hiszpańsku. Ostatnimi punktami programu były: kolejne damsko-męskie "Przekomarzanie", tym razem w wykonaniu Bożeny i Tadeusza Związków oraz wspólne wykonanie, przez wszystkich obecnych na spotkaniu, przeboju "Ale to już było" Maryli Rodowicz i piosenki biesiadnej "W zielonym gaju".

Pamiętając, że następne klubowe spotkanie odbędzie się dopiero w październiku, obecni bardzo chętnie zgodzili się na suplement do ustalonego programu. Suplementem tym były trzy piosenki: przebój Joe Dassina „Les Champs-Élysées” w wykonaniu Joli Tarnowskiej (z refrenami wykonywanymi wspólnie z klubowiczami), zabawna i smaczna "Ballada jarzynowa" Ireny Kwiatkowskiej zaśpiewana przez Maję Mróz oraz sentymentalny "Polesia czar" w interpretacji Edwarda Guta.

Przerwę między dwoma częściami spotkania jak zawsze wypełniła Waleria Kowalewska wykonując na pianinie trzy utwory: "Kiss the rain" (piosenka angielskiej piosenkarki Billie Myers z jej debiutanckiego albumu Growing, Pains), utwór japońskiej pianistki i kompozytorki Yuriko Nakamury oraz jedną z etiud Antonína Dvořáka. Jak zawsze podziękowania należą się Zofii Golder za przygotowanie i poprowadzenie spotkania oraz gospodarzowi Śląskiej Pracowni Artystyczno Kulturalnej Andrzejów Benduskiemu za przyjęcie tak dużej grupy gości. 

RK

Zobacz zdjęcia ze spotkania w naszej Aktualnej Galerii

BRS    Karta Seniora   karta sen ogolnopol   Glos Seniora   slaskie dla seniora   zdrowy senior2   federacja ns2


bytom pl    mdk1    bck    biblioteka    muzeum g    opera    ttir rozbark    


 

Ta strona działała od stycznia 2020 do 30 września 2024, wcześniejsze wydarzenia i informacje znajdziesz na naszej Poprzedniej stronie. Od 1.10.2024 szukaj informacji na stronie UTW SUM.