Aktualności

tytul2
Publiczna placówka kształcenia i aktywizacji seniorów

images/slajdy/MDK1_um1a.jpg

pisarz1pisarz2 

28 lutego 2023 r. grupa ponad dwadzieściorga słuchaczek i słuchaczy Uniwersytu spotkała się w Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach z Piotrem Fuglewiczem autorem wydanej we wrześniu 2022 roku książki "Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza".

We wstępie do książki, napisanym przez jej autora, znaleźć można taki fragment, w którym opisuje historię jej powstania: Zaplanowana nieco inaczej, już po paru rozdziałach historia Górnego Śląska opowiadana poprzez mało znane życiorysy - taki był zamysł - sama zaczęła podsuwać postacie, wątki i opowieści, wyraźnie lepiej od mnie wiedząc, jak ma siebie opowiedzieć (...). Interesują mnie ludzie w ruchu: ci przemykający przez górnośląskie pogranicze albo przybysze z daleka, którzy w nie wrośli, albo tacy, którzy choć tu urodzeni, odfrunęli daleko. Wychowani w jednej kulturze, zafascynowani inną, zmieniający wiarę, kraj, język. Aktywni i ambitni, niemarnujący życia. Bohaterowie dynamiczni.

W książce ważnym wątkiem jest pamięć o ludziach. Aktywnych i ambitnych, niemarnujących życia. Bohaterach dynamicznych, ale dzisiaj bardzo często zapomnianych a niekiedy nigdy nie funkcjonujących w historii, i tej dużej i tej małej. Dzięki tej książce ich barwne biografie nie zaginą (Portal: Tania Książka)

W czasie spotkania Piotr Fuglewicz mówił o książce, o jej indywidualnych bohaterach ale także o bohaterze zbiorowym o Śląsku: Śląsk to szczególne miejsce, jak zresztą wiele innych, każde na swój sposób. Kraina geograficzna i historyczna położona centralnie, bo na skrzyżowaniu szlaku bursztynowego i drogi z Kijowa do Niemiec, ale w swojej historii zazwyczaj peryferyjna w państwowych strukturach do których należała (...). Mówił o Śląsku w wieku IX i XX i o tym dzisiejszym, tak bardzo zmienionym i nadal się zmieniającym. Mówił to sobie, o Ślązaku zaledwie w drugim pokoleniu. O tym jak to się stało, że informatyk, programista, menadżer i przedsiębiorca zaczął pisać książki. 

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, można było zadawać pytania a po jego zakończeniu nabyć książkę z odręczną dedykacją Autora. Podziękowania należą się gospodarzom obiektu - Bytomskiemu Centrum Kultury i paniom, które przygotowały salę oraz troskliwie zajęły się przybyłymi na spotkanie gośćmi. Mam nadzieję, że nie był to ostatni z ciekawych autorów, który został zaproszony do pięknych wnętrz miechowickiego Pałacu na spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu. 

RK

BRS    Karta Seniora   karta sen ogolnopol   Glos Seniora   slaskie dla seniora   zdrowy senior2   federacja ns2


bytom pl    mdk1    bck    biblioteka    muzeum g    opera    ttir rozbark    


 

Ta strona działa od stycznia 2020, wcześniejsze wydarzenia i informacje znajdziesz na naszej Poprzedniej stronie

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku   -   Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom,    tel.: 32 281 25 08 w. 101     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.